نحوه‌‌ ی شستن لباس ‌های تیره و مشکی تاثیر مستقیم بر رنگ و بافت لباس دارد که انجام روش درست این کار به سالم ماندن بافت و تازگی آنها کمک می‌کند. مهم است بدانیم به چه طریقی شستن لباس های تیره و مشکی را انجام دهیم تا از بی رنگ و بور شدن این نوع پارچه جلوگیری کنیم. اهمیت این موضوع زمانی معلوم می‌شود که بدانید تقریبا همه‌ی ما حداقل یک دست لباس به این رنگ خاص داریم. پس اگر دوست دارید با باز کردن در کمد لباس‌تان با مجموعه ای از لباس های درخشان مواجه شوید همراه ما باشید چون در این راهنمای شستن سعی داریم با ارائه‌ی راه حل‌های ساده و کوچک شما را در حفظ تازگی و درخشندگی پارچه‌هایتان یاری دهیم.
مباحثی که در این نوشتار بررسی می‌کنیم:

1. علت کمرنگ شدن لباس های مشکی و تیره چیست؟
2. چگونه از کمرنگ شدن لباس مشکی جلوگیری کنیم؟

جدا کردن لباس رنگی How to wash dark and black clothes

1- علت کمرنگ شدن لباس های مشکی و تیره چیست؟

در حین شستشو با ماشین لباسشویی استفاده از آب گرم، مواد شوینده‌ی خشن، چرخه‌ی شستشو و خشک شدن بیش از حد می‌تواند، تاثیر بسزایی در کمرنگ و محو شدن رنگ آنها داشته باشد. حتی نوع و جنس رنگ مورد استفاده برای لباس، هم نقش مهمی در این پروسه‌ی پخش رنگ دارد. همچنین برخورد و اصطکاک خود لباس‌ها باهم که اکثر ما آن را نادیده می‌گیریم می‌تواند یکی از عوامل بی‌رنگ شدن لباس مشکی باشد. عوامل ذکر شده می‌توانند با تاثیر منفی بر روی لباس از رنگ آنها بکاهد و لباس شما را کهنه نشان دهد. اما آیا راه حلی برای این موضوع هست؟ همراهی با ما تا پایان این مقاله‌ی نحوه‌ ی شستن لباس ‌های تیره و مشکی سریع‌ترین راه برای رسیدن به جواب است.

2- چگونه از کمرنگ شدن لباس مشکی جلوگیری کنیم؟

ثابت ماندن رنگ لباس مشکی یکی از دغدغه‌های مربوط به نگهداری از لباس با این رنگ خاص است. این در حالی است که تنها با اجرای چند راهکار ساده می توانیم مراقبت بیشتری از این دست لباس‌ها انجام دهیم. راهنمای نحوه‌ ی شستن لباس‌ های تیره و مشکی برای شما 8 راهکار ساده را از بین بهترین روش‌ها انتخاب کرده و با انجام این مراحل ماندگاری رنگ لباس‌های تیره‌ی خود را هنگام شستشو تضمین کنید.

مراقبت از لباس مشکی

مطالب مرتبط:

ریست کردن ماشین لباسشویی ویرپول

مرحله‌ی اول: خواندن برچسب روی لباس برای دستورالعمل‌های شستشو و خشک کردن

برچسب روی لباس مشخص می‌کند که بافت پارچه‌ی آن مناسب چه نوع چرخه‌ی شستشو و خشک کردن می‌باشد. بنابراین لازمست که برای نگهداری بهتر از لباس خود قبل از هر کاری آن را مطالعه کنید تا با توجه به نمادها و نکات روی آن عمل کنید و از رنگ ‌دهی و بی‌رنگ شدن لباس‌تان جلوگیری نمایید. همچنین لباس‌ شما تازه و نو بماند و مانع از آسیب رسیدن به بافت آن گردد.
از روی برچسب می‌توانید بدانید که آیا این پارچه به چرخه‌ی شستشوی طبیعی نیاز دارد یا. چرخه‌های ظریف کوتاهتر و ملایم‌تر هستند. با حفظ رنگ و بافت پارچه گزینه‌ی ایده آلی برای لباس‌های تیره یا مشکی هستند.

توجه به برچسب لباس در نحوه ی شستشوی لباس های تیره و مشکی

مرحله‌ی دوم: جدا کردن لباس‌های تیره و مشکی از لباس‌های رنگی در هنگام شستشو

زمان شستشو پارچه‌های رنگی و تیره ممکن است به علت دمای آب یا نوع جنس پارچه رنگ پس دهند و با آب داخل دیگ مخلوط شود. بنابراین جدا کردن البسه قبل از شستشو براساس رنگ آنها می‌تواند به جلوگیری از انتقال و جذب رنگ با لباس‌های رنگی کمک کند.
علاوه بر این پرز روی لباس یکی دیگر از مسایلی است که نباید آن را نادیده گرفت. اگر دقت کنید روی لباس تیره این پرز رنگی بیشتر به چشم می‌خورد و پارچه کهنه و کثیف به نظر می‌رسد. با جدا کردن لباس‌های تیره از رنگی هنگام چرخه‌ی شستشو و حتی داخل کمد می‌توانید ریسک این کار را به صفر نزدیک کنید.
اما جداسازی تنها برای پارچه‌های رنگی و تیره از هم نیست. شما باید این نکته را در نظر داشته باشید که نباید شلوار جین مشکی را با پارچه‌ای ظریف مثل روسری همزمان داخل لباسشویی قرار دهید. بلکه باید براساس وزن و جنس بین لباس‌های تیره این تفکیک را رعایت نمایید، تا بر اثر اصطکاک و ساییدگی هنگام شستشو باعث آسیب به بافت ظریف پارچه نشود و ظاهری کهنه به لباس شما ندهد.

جدا کردن لباس رنگی از هم نحوه ی شستن لباس های مشکی و تیره

مرحله‌ی سوم: قبل از قرار دادن در دیگ لباسشویی لباس‌ها را پشت و رو کنید

برای در امان ماندن لباس از رنگ دهی و محو شدن رنگ آن، قبل از قرار دادن لباس‌ها در داخل دیگ ماشین لباسشویی آنها را پشت و رو کنید. تا قسمت روی اصلی پارچه تماس کمتری با شستشو و چرخه‌ی خشک کن داشته باشد. این کار برای حفظ رنگ و درخشان ماندن لباس تیره‌ی شما مفید خواهد بود. همچنین پشت و رو کردن پارچه احتمال رنگ پس دادن را کم می‌کند.
نکته‌ی قابل توجهی که در راهنمای شستن لباس های تیره و مشکی بایستی بدان اشاره کرد این است که هنگام قرار دادن لباس در لباسشویی بیش از حد آن را پر نکنید تا فضای خالی برای حرکت آزادانه لباس‌ها داخل درام وجود داشته باشد.

پشت و رو کردن لباس های تیره و مشکی

مرحله‌ی چهارم: استفاده از آب سرد و چرخه‌ی شستشوی ظریف برای شستن لباس‌های تیره

با توجه به راهنمای نحوه ‌ی شستن لباس های تیره و مشکی بعد از جداسازی لباس‌های تیره از روشن و چرخاندن لباس‌ها به روی داخل، حال نوبت به قرار دادن داخل دیگ می‌+

0654رسد. شما بایستی چرخه‌ی کوتاه و ظریف با آب سرد را انتخاب نمایید. انتخاب چرخه‌ی کوتاه شستشو و آب سرد سبب به حداقل شظرساندن تماس پارچه‌ها باهم و با سطح داخلی دیگ می‌شود. کم شدن تماس سبب کم شدن رنگ دهی می‌گردد.

آب سرد و چرخه‌ی ظریف

مرحله‌ی پنجم: استفاده از مواد شوینده‌ی مناسب جهت حفظ رنگ لباس های مشکی

بهترین راه حل برای جلوگیری از بی‌رنگ شدن لباس‌های تیره، تهیه‌ی مایع مخصوص شستشوی آنها می‌باشد. در صورتی که دسترسی به مایع ندارید می توانید مقدار کمی از مواد شوینده‌ی معمولی را داخل محفظه‌ی شوینده‌ی لباسشویی بریزید.

تعیین دز لازم شوینده برای شستشو

مرحله‌ی ششم: استفاده از مقدار کم مواد شوینده

اگر ماشین لباسشویی شما دارای تعیین کننده‌ی دوز شوینده نیست توصیه می شود از مقدار کمی مواد شوینده استفاده کنید. مقدار کم شوینده علاوه بر اینکه باعث کم شدن تاثیر منفی روی رنگ لباس می شود، از جا ماندن پودر اضافه بر روی لباس و ایجاد لکه های سفید جلوگیری می کند. همچنین افزودن مستقیم مواد شوینده بر روی لباسها سبب به جا ماندن لکه های ناشی از شوینده می شود. بنابراین لازمست مواد شوینده را فقط داخل محفظه‌ی مخصوص بریزید.

استفاده از مایع مناسب لباس های تیره

مرحله‌ی هفتم: استفاده از نرم کننده‌ی پارچه در فرایند شستشو

استفاده از مایع نرم کننده در چرخه‌ی شستشو سبب کاهش اصطکاک بین لباس‌های تیره می‌شود. بنابراین این کاهش اصطکاک اثر مثبت بر روی ثابت ماندن رنگ تیره و مشکی پارچه‌ها می‌گذارد. همچنین بافتی نرم و ملایم با رایحه‌ی خوش را سبب می‌شود.

استفاده از نرم کننده در شستن لباس های رنگی و تیره

مرحله هشتم: استفاده از چرخه خشک کن ملایم و یا هوای آزاد برای خشک کردن لباس‌ها

توصیه‌ی ما در این راهنمای نحوه‌‌ ی شستن لباس ‌های تیره و مشکی استفاده از چرخه خشک کن با دمای پایین و یا پهن کردن لباس در هوای آزاد می باشد. این روش علاوه بر اینکه از آسیب دیدن به بافت لباس‌ها جلوگیری می‌کند سبب حفظ رنگ لباس‌های تیره و درخشان ماندن آنها می‌گردد. برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض نور خورشید که خود یکی از دلایل بور شدن لباس‌ها محسوب می شود شما می توانید به جای بند رخت در فضای باز، از قفسه خشک کن در داخل منزل استفاده نمایید.

قرار دادن خشک کن در چرخه ی ملایم

سخن پایانی:

نوشته‌ی بالا برای راهنمایی شما جهت شستن بهتر لباس های مشکی نگاشته شده، تا با رعایت نکاتی ساده ماندگاری پارچه‌های خود را افزایش دهید.

منبع: سایت اصلی ویرپول.

0 0 votes
امتیاز به این محصول