مقاله‌ی نحوه‌ ی استفاده از ماشین لباسشویی ویرپول راهی است برای استفاده‌ی بهینه و عالی از این دستگاه، تا کاربر بتواند با انتخاب درست برنامه، براساس کثیفی و جنس پارچه به نتیجه‌ی ایده آل خود برسد. درست کار کردن با لباسشویی علاوه بر بالا بردن کیفیت کار، سبب افزایش طول عمر مفید دستگاه نیز می‌شود.

پیروی از برچسب مراقبت از لباس که بر روی اکثر پارچه‌ها قرار دارد بهترین راه برای انتخاب درست برنامه‌ی شستشو و چرخه‌ی خشک کن است. خوب است که این نکته را هنگام استفاده از لباسشویی ویرپول به یاد داشته باشید. با مطالعه‌ی این مقاله و اجرای آن هنگام انتخاب برنامه می‌توانید اطمینان داشته باشید که بهترین شستشو و مراقبت از لباس شما قابل انجام است.

در این مقاله سعی کرده‌ایم تا موارد زیر را بررسی نماییم:

 1. چرخه‌های ماشین لباسشویی ویرپول.
 2. تنظیمات دما در ماشین لباسشویی ویرپول.
 3. از چه تنظیم خشک کنی استفاده کنیم؟
 4. چرخه شستشوی مناسب برای هر پارچه در لباسشویی ویرپول.

استفاده ی درست از لباسشویی ویرپول

1- چرخه‌های ماشین لباسشویی ویرپول:

با مطالعه‌ی نحوه‌ ی استفاده از ماشین لباسشویی ویرپول، از شما انتظار می‌رود که بتوانید با انتخاب چرخه‌ی مناسب در مصرف انرژی صرفه جویی نمایید. در لباسشویی ویرپول چندین چرخه وجود دارد که برای هر چرخه متناسب با جنس پارچه، پارامترهای مخصوص از جمله سرعت چرخش، درجه حرارت، آبکشی مناسب تعریف شده است. چرخه‌های عمومی در لباسشویی ویرپول عبارتند از معمولی، رنگی، سفید، شستشوی سریع، آبکشی و چرخش، ظریف، حجیم و سنگین است. علاوه بر این موارد ویرپول در برخی از لباسشویی‌های خود برنامه‌ی ضد عفونی کننده قرار داده تا با استفاده از آب بسیار داغ باکتری‌های معمولی خانگی را تا 99.9٪ از بین ببرد و این یعنی نهایت تمیزی در نتیجه‌ی کار با لباسشویی ویرپول.

چرخه‌های ماشین لباسشویی ویرپول عبارتند از:

 1. Normal cycle یا چرخه‌ی نرمال: در این چرخه از آب گرم با سرعت چرخش بالا برای پارچه‌هایی از جنس پنبه‌، ملحفه‌ و سایر پارچه‌هایی که دارای میزان کثیفی کم هستند استفاده می‌گردد.
 2. Colors یا رنگ‌ها: در این چرخه لباسشویی از آب خنک همراه با سرعت چرخش بالا، جهت تمیز کردن لباس‌های رنگی روشن و تیره استفاده می‌کند.
 3. Whites یا سفید: در چرخه‌ی شستشوی سفیدها، از آب داغ و سرعت چرخش بالا جهت تمیز کردن پارچه‌هایی که کثیفی زیادی دارند استفاده می‌شود. در این چرخه شما می‌توانید از سفید کننده استفاده کنید تا بازیابی سایه‌های روشن سفید بهتر انجام گیرد.
 4. Quick wash یا شستشوی سریع: با استفاده از آب گرم و سرعت چرخش بالا، این چرخه‌ی شستشو برای تعداد کم یعنی دو تا سه تیکه لباس شما قابل انجام است.
 5. Rinse and spin یا آبکشی و چرخش: این چرخه شامل چرخش با سرعت بالا و آب سرد است. این چرخه مناسب لباس‌هایی است که شما از قبل شسته‌اید و تنها برای آبکشی و خشک کردن آنها از لباسشویی استفاده می‌کنید.
 6. Drain and spin یا تخلیه و چرخش: این چرخه هیچ آبی مصرف نمی‌کند. بلکه با سرعت چرخش بالا جهت خشک کردن لباس‌های از قبل شسته شده و یا مقاوم در برابر خشک شدن کاربرد دارد. همچنین برای تخلیه‌ی آب ماشین لباسشویی شما استفاده می‌شود.
 7. Delicates یا ظریف: در این چرخه برای حفظ کیفیت پارچه‌های ظریف شما از آب سرد و سرعت چرخش کم استفاده می‌شود. چرخه‌ی لباس‌های ظریف برای شستن لباس زیر و پارچه‌های با بافت نازک مانند ابریشم کاربرد دارد. از این چرخه برای شستن لباس‌هایی استفاده کنید که دارای برچسب قابل شستشو در ماشین لباسشویی باشند. برای داشتن نتیجه‌ای مطلوبتر از این چرخه می‌توانید لباس‌های ظریف خود را قبل از قرار دادن در دیگ داخل یک کیسه‌ی توری در بسته بگذارید.
 8. Bulky/Sheets یا پارچه‌های حجیم / ملحفه: در این چرخه با استفاده از آب گرم و سرعت چرخش کم جهت شستشوی بهتر پارچه‌های حجیم منزل مانند ملحفه، کیسه خواب، روتختی، کاپشن و… قابل استفاده می‌باشد. این چرخه نسبت به سایر چرخه‌ها آب بیشتری را مصرف می‌کند تا بتواند به طور کامل بارهای بزرگ را خیس کند.
 9. Heavy یا سنگین: لباسشویی ویرپول برای این چرخه از آب گرم و سرعت چرخش بالا برای شستن پارچه‌های ضخیم با میزان کثیفی بالا مانند حوله و شلوار جین استفاده می‌کند. پارچه‌هایی که با این چرخه شسته می‌شوند معمولا زمان بیشتری لازم دارند زیرا اقلام قابل شستشو در این چرخه تمایل بیشتری برای جذب آب نسبت به سایر انواع پارچه‌ها دارند.
 10. Clean washer یا تمیز کننده‌ی لباسشویی: همه‌ی ما تصورمان از ماشین لباسشویی شستن و تمیز کردن لباس و پارچه‌های ماست، تا اینجا درست است اما آیا می‌دانستید که خود لباسشویی هم به تمیز کردن نیاز دارد؟ این چرخه با درام خالی همراه با آب گرم و سرعت چرخش کم قابل انجام است. لازم است که پس از هر 30 بار استفاده از لباسشویی از این چرخه‌ی شستشو استفاده کنید تا دستگاه شما همچنان تازه و تمیز بماند. استفاده از قرص‌های تمیزکننده‌ی ماشین لباسشویی جهت نتیجه‌ی بهتر از شر هر گونه کثیفی باقیمانده در لباسشویی که ایجاد بو می‌کنند، توصیه می‌گردد.

چرخه‌ی شستشوی رنگی در لباسشویی ویرپول

2- تنظیمات دما در ماشین لباسشویی ویرپول:

تنظیمات دما جزئی مهم از طرز کار با لباسشویی ویرپول به حساب می‌آید. این بخش دارای تنظیمات دمای آب داغ، گرم، خنک و سرد است تا در حفظ کیفیت لباس‌های شما با هر اندازه و جنسی بیشترین مراقبت را انجام دهد. در این زمینه شما باید با توجه به بر چسب مراقبت روی لباس‌های خود دمای مناسب آن را انتخاب کنید. تقسیم بندی انجام شده در مقاله‌ی نحوه‌ی انتخاب تنظیمات و چرخه‌ی خشک کن در ماشین لباسشویی ویرپول به قرار زیر است:

 1. Hot water یا آب داغ: چرخه‌های شستشو با آب داغ دارای دمای 60 درجه‌ی سانتیگراد می‌باشند. این دما جهت تمیز نگه داشتن حوله، شلوار جین و برخی از لباس‌های سفید شما بسیار مناسب است. این نکته را به یاد داشته باشید که آب گرم باعث افزایش چروک در لباس‌های شما می‌گردد.
 2. Warm water یا آب گرم: دمای آب در این تنظیم از 40 درجه تا 48 درجه‌ی سانتیگراد متغیر است. این دما برای انواع چرخه‌های شستشو از جمله شستشوی معمولی، سریع، حجیم و ملحفه مناسب است. آب گرم برای ایجاد حداکثر تمیزی در لباس‌هایی با رنگ روشن دارای کثیفی متوسط می‌باشد.
 3. Cool waterآب خنک: دمای آب خنک در این چرخه حدود 29 درجه‌ی سانتیگراد می‌باشد. انتخاب این گزینه برای شستن لباس‌های رنگی و تیره بهترین نتیجه را برای شما همراه دارد. برای بهتر تمیز کردن لباس‌های بسیار کثیف شما در این چرخه ممکن است لباسشویی به طور خودکار آب گرم را اضافه کند.
 4. Cold waterیا آب سرد: چرخه‌هایی که با آب سرد، شستشو را انجام می‌دهند از آب با دمای بالاتر از 29 درجه‌ی سانتیگراد استفاده می‌نماید. این چرخه مناسب برای شستن لباس‌های ظریف و رنگ‎‌های تیره می‌باشد. آب سرد مانع از جمع شدن و ایجاد چروک در پارچه می‌شود.

تنظیم دما در لباسشویی ویرپول

مطالب مرتبط:

راهنمای خرید ماشین لباسشویی ویرپول

ریست کردن ماشین لباسشویی ویرپول

3- از چه تنظیم خشک کنی استفاده کنیم؟

تنظیمی که شما برای مرحله‌ی خشک کردن لباس و پارچه انتخاب می‌کنید بسته به نوع پارچه و توصیه‌های مربوط به برچسب مراقبت هر پارچه متفاوت است. خشک کن‌های ویرپول دارای تنظیمات خشک شدن زمان‌بندی شده، معمولی، خشک‌شوی، کمتر خشک، خشک‌تر، بسیار خشک، بدون گرما، پرس دائمی و بدون گرما هستند تا بهترین مراقبت را از لباس‌های شما انجام دهد.

در برخی از خشک کن‌های ویرپول گزینه‌ی Wrinkle Shield وجود دارد که در جلوگیری از چروک شدن لباس‌ها موثر است. همچنین دارای یک سیستم خشک کن خودکار به نام AutoDry است که با تشخیص خشک شدن لباس‌ها چرخه را متوقف می‌کند.

اگر بخواهیم یک قانون کلی برای نحوه‌ ی استفاده از ماشین لباسشویی ویرپول داشته باشیم، تا نتیجه‌ی مطلوب‌تری عایدمان شود، بهتر است تنظیمات دما را طبق جدول زیر انجام دهیم:

میزان حرارت آب مناسب برای
حرارت کم تا متوسط ملحفه، بلوز، لباس زیر
حرارت بالا پارچه‌های ضخیم مانند حوله، شلوار جین و کت

برای اطمینان از درست بودن انتخاب خود در تنظیم دما به برچسب مراقبت از لباس خود برای دستورالعمل‌های خشک کردن خاص مراجعه کنید تا لباس‌های خانواده خود را تمیز و بدون چروک نگه دارید که آماده‌ی پوشیدن باشند. مقاله‌ی پیش روی شما تحت عنوان نحوه‌ی انجام تنظیمات در لباسشویی ویرپول تقسیم بندی را به طریق زیر انجام داده است.

 1. No heat or fluff ( بدون حرارت و کرک ): این نوع تنظیم از خشک کن مخصوص آیتم‌هایی است که حاوی مواد پلاستیکی و لاستیکی یا سایر پارچه‌های حساس به حرارت هستند.
 2. Timed dry ( خشک شدن با زمان مشخص ): این چرخه از خشک کن لباس شما را در مدت زمان تعیین شده توسط خودتان، خشک می‌کند.
 3. Delicates or less dry ( ظریف یا کمتر خشک ): در این تنظیم خشک کن از دمای پایین برای خشک کردن استفاده می‌کند. استفاده از این دما سبب صافی بیشتر و چروکی کمتر لباس‌های شما می‌شود. برای شلوارهای سبک، لباس‌های ظریف، ورزشی و پیراهن گزینه‌ی مناسب می‌باشد.
 4. Normal or regular ( نرمال یا معمولی ): این چرخه را می‌توان به عنوان چرخه‌ی منظم در نظر گرفت. زیرا به طور خودکار با رسیدن به سطح خشکی مطلوب چرخه را متوقف می‌کند.
 5. More dry or very dry ( بیشتر خشک یا خیلی خشک ): در این چرخه از دمای بالا برای خشک کردن پارچه‌های ضخیم مانند حوله و جین استفاده می‌کند.
 6. Permanent press ( پرس دائمی ): این چرخه از خشک کن می‌تواند به رفع و کاهش چین و چروک با تنظیم حرارت متوسط و خنک کمک ‌کند. این چرخه در خشک کن‌های ویرپول تحت عنوان “کنترل چین و چروک” برچسب گذاری می‌‌شود.
 7. Tumble dry ( خشک کن ): از تنظیمات خشک‌شویی می‌توان به عنوان جایگزینی برای خشک کردن در مجاورت هوا استفاده کرد. این کار سبب صرفه جویی در زمان شما می‌گردد. به علاوه لباس شما را آماده برای پوشیدن تحویل می‌دهد. با وجود گزینه‌هایی برای تنظیم حرارت این چرخه مانند حرارت بالا، حرارت کم یا بدون حرارت، می‌توان خشک‌شویی را یک گزینه‌ی کامل برای خشک کردن پارچه‌های شما در نظر گرفت.
 8. Heavy duty or heavy dry ( خشک سنگین ): برای خشک کردن اقلام سنگین و حجیم مانند پتو و کیسه خواب از دماهای بالاتر و چرخه‌های طولانی‌تر استفاده می‌کند تا کاملا آن را خشک نماید.
 9. Steam dry ( خشک کردن با بخار ): نحوه‌ی انجام این عملکرد به این صورت است که در پایان چرخه‌ی شستشو، بخار به داخل دیگ تزریق می‌‌شود و چین و چروک را در پارچه‌های خشک و تمیز از بین می‌برد. برخی از لباسشویی‌های ویرپول با داشتن گزینه‌ی Wrinkle Shield Plus مانع از بو گرفتن لباس‌ها در زمانی که برای مدت طولانی پس از اتمام کار شستشو داخل دیگ باقی می‌مانند، می‌‌‌‌شود. این کار با چرخش کوتاه و دادن بخار هر دقیقه یک بار به پارچه‌ها تا 150 دقیقه پس از پایان چرخه انجام می‌گیرد.

4- چرخه شستشوی مناسب برای هر پارچه در لباسشویی ویرپول:

برای انتخاب چرخه‌ی مناسب بایستی لباس‌ها را براساس نوع جنس پارچه دسته بندی کنید. اگر قصد استفاده از افزودنی‌های شستشو از جمله سفید کننده‌ها را دارید چون امکان رنگ‌دهی پارچه‌ها هست شما بایستی براساس رنگ این دسته بندی را انجام دهید. لازمه‌ی انتخاب چرخه‌ی مناسب برای هر جنس و رنگ از پارچه مطالعه‌ی طرز کار با ماشین لباسشویی ویرپول می‌باشد. چه بسا بسیاری از ما هنگام استفاده از لباسشویی معنا و کاربرد نوشته‌های روی پنل را بلد نیستیم.

شستن لباس سفید با لباسشویی ویرپول

برای درک بهتر شما از نحوه‌ ی استفاده از ماشین لباسشویی ویرپول تقسیم بندی زیر را براساس جنس و رنگ پارچه در دسترس شما قرار داده‌ایم:

جنس و رنگ لباس تنظیمات ماشین لباسشویی تنظیمات خشک کن نکته مراقبتی
نخی و کتان چرخه‌ی معمولی معمولی، کمتر خشک در این چرخه چروک لباس‌ها به حداقل می‌رسد.
رنگ‌ روشن و تیره رنگ‌ها، تیره یا شستشو با آب سرد رنگ یا تیره شستن لباس‌های تیره با آب سرد مانع از پخش رنگ می‌شود.
سفید سفید یا معمولی سفید با پخش مایع سفید کننده در زمان مناسب نتیجه‌ی مطلوبی را ایجاد می کند.
لباس‌های جین معمولی، تیره یا حجیم بیشتر خشک لباس های جین برای تمیز شدن نیاز به چرخه‌ی شستشوی ضخیم دارد.
جنس مصنوعی کنترل چروک، پرس دائمی کنترل چروک، خشک کردن بخار، پرس دائمی، معمولی یا کمتر خشک

خشک کردن با بخار به کاهش بو در لباس‌های شما کمک می‌کند.

ژاکت و پشم ظریف، شستشوی دستی یا ملایم کنترل چروک، خشک کردن بخار ، پرس دائمی، معمولی یا کمتر خشک چرخه‌ی بدون گرما یا هوا را انتخاب کنید.
لباس‌های ورزشی معمولی، پرس دائمی یا کنترل چروک ظریف یا کمتر خشک لباس‌های ورزشی و پارچه‌های سبک وزن را می‌توانید باهم دسته بندی کنید.
حریر و توری ظریف ظریف، شستشوی دستی یا ملایم ظریف یا کمتر خشک لباس‌های ظریف خود را قبل از گذاشتن در دیگ داخل کیسه‌ی توری بگذارید.
کت و ژاکت ملافه یا حجیم رختخواب، ملحفه، حجیم، خشک کردن سنگین اقلام سنگین به دما و زمان بالاتری نیاز دارند.
ملافه ملافه، ملحفه یا حجیم رختخواب، ملحفه، حجیم، خشک کردن سنگین از توپی شدن و گره خوردن اقلام بزرگ جلوگیری می‌کند.
حوله حجیم یا حوله حوله، بیشتر خشک، خیلی خشک از افزودن نرم کننده به تعداد زیادی از حوله بپرهیزید.

سخن پایانی:

نوشته‌ی بالایی تحت عنوان نحوه‌ ی استفاده از ماشین لباسشویی ویرپول راهنمایی است برای تنظیم صحیح دما، انتخاب دوره‌ی مناسب خشک کن و شست و شو برای نتیجه‌ی بهتر و سریع‌تر در حین کار با لباسشویی ویرپول است.

تایید نوشته‌های بالا مراجعه به سایت اصلی ویرپول.