در این مقاله جواب سوال کاربران درباره‌ی ماشین لباسشویی چند کیلو بخریم را شرح داده‌ایم. ماشین لباسشویی در انواع اندازه‌های مختلفی وجود دارد بنابراین لازم است که یک لباسشویی متناسب با نیاز‌های منزل خود خریداری کنید. خانواده‌هایی که دارای جمعیت زیادی هستند باید لباسشویی با ظرفیت بالا را خریداری کنند زیرا لباسشویی‌هایی که از ظرفیت پایینی برخوردار هستند جوابگو نیست و باید مدت زمان بیشتری را برای شستن لباس‌ها صرف کنید و در نتیجه تکرار فرایند شست و شوی لباس‌ها میزان مصرف آب را نیز افزایش می‌دهد.همچنین اگر وسیله‌ای بیش از حد بزرگ هم انتخاب کنید مجبورید که هر بار ماشین لباسشویی را روشن کردید کم‌تر از ظرفیت تعیین شده در آن لباس‌ قرار دهید سپس با افزایش هزینه‌های کارکرد ماشین لباسشویی مانند آب و برق ضرر خواهید کرد.

برای اینکه تشخیص دهید که برای خانوار شما ماشین لباسشویی چند کیلو مناسب است، باید پس از انتخاب مدل ماشین لباسشویی با ظرفیت مناسب گام بعدی نصب و راه اندازی ماشین لباسشویی خواهد بود. کارهای نصب و راه اندازی و همچنین تعمیر آن را به افراد کاربلد بسپارید تا در آینده هیچ نگرانی در مورد جزئیات ماشین لباسشویی نداشته باشید.

ماشین لباسشویی چند کیلو بخریم؟

ظرفیت ماشین لباسشویی بر حسب کیلوگرم!

احتمالا به گوش شما هم رسیده است که یک ماشین لباسشویی به عنوان یک ماشین 10 کیلوگرمی، 8 کیلوگرمی و… نام گذاری شده است. این مشخصات ربطی به وزن ماشین لباسشویی تان ندارد بلکه در مورد میزان و بار لباسی است که در آن قرار می‌دهید.
واما هرچه ظرفیت بار ماشین لباسشویی بیشتر باشد کاربر می‌تواند میزان لباس بیشتری را در ماشین لباسشویی خود شست و شو دهد پس هنگام خرید ماشین لباسشویی به ظرفیت بار حتما توجه داشته باشید.

مقاله های مشابه:

راهنمای خرید ماشین لباسشویی ویرپول

ریست کردن ماشین لباسشویی ویرپول

چه نوع ماشین لباسشویی بخریم؟

همه‌ی شما می‌دانید که ماشین لباسشویی در انواع ظرفیت‌ها وجود دارد از جمله: 6، 7، 8، 9، و بالاتر هم موجود هستند و صدرصد ماشین لباسشویی‌هایی که از ظرفیت 6 کیلوگرمی برخوردار هستند نسبت به ظرفیت‌های بالاتر حجم کمتری از لباس‌ را در خود جا می‌دهد و مناسب خانواده‌ های کم جمعیت است.
شستن لباس‌ کم و یا بیش از حد اندازه در ماشین لباسشویی به معنای خراب شدن ماشین لباسشویی خریداری شده‌تان می‌باشد.

ظرفیت ماشین لباسشویی برای شست و شو پتو!

وسایلی مانند پتو و ملحفه و پرده و… که وزن بالایی دارند و سپس هنگام خیس شدن وزن آن‌ها دوبرابر می‌شود در نتیجه قرار دادن آن در ماشین لباسشویی با ظرفیت کم امکان پذیر نیست و باعث خراب شدن ماشین لباسشویی خواهد بود. برای شستن پتو 2 نفره باید حداقل از ماشین لباسشویی 7 کیلو به بالا استفاده کنید و برای شستن پرده از ماشین لباسشویی 9 یا 10 کیلویی استفاده نمایید.

شست وشو پتو با ماشین لباسشویی

نکته‌هایی که باید در هنگام خرید به آن‌ها توجه کرد:

 1. توجه به رنگ و ابعاد و هارمونی آن با سایر وسایل برقی
 2. انتخاب برندی معتبر و دارای سابقه در بازار
 3. مصرف انرژی: توصیه می شود از خرید لباسشویی هایی با درجه مصرف انرژی پایین تر از A خودداری کنید. این نوع مدل ها مصرف آب پایین‌ تری داشته و طول عمر آنها در مقایسه با نسخه های با مصرف انرژی بالاتر بیشتر است.
 4. نوع لباسشویی: برای انتخاب از میان مدل های درب از جلو و درب از بالا یا دو قلو بهتر است در ابتدا مزایا و معایب هر کدام را بدانید و بعد مدل مناسب را انتخاب کنید البته باید گفت که نسخه های درب از جلو تنوع بیشتری دارند.
 5. برنامه و حالت های شستشو که انتخاب مدل هایی با تنوع بالا برنامه می تواند مانع از خراب شدن لباس شود.

خرید ماشین لباسشویی برای خانواده 4 نفر به بالا

خانواده‌هایی دارای جمعیت 3 نفر یا بیشتر هستند از معادلات خاص خود برخوردار هستند، یعنی باید حجم لباس‌ها و همچنین سن بچه‌ها در نظر گرفته شود چون کودکی که به سن نوجوانی می‌رسد قطعا حجم لباس‌های کثیفش بیشتر می‌شود. پس در نتیجه برای خانواده‌های 4 نفره به بالا حجم بیشتر و وزن بالاتر در نظر گرفته می‌شود.
برای خانواده‌هایی که 6 نفره به بالا هستند بهتراست از ماشین لباسشویی‌های 8 کیلو یا بیشتر استفاده کنند و این کار باعث می‌شود که لباس‌های کثیف انباشته نشوند و در یک مرحله شست و شو داده شوند.
ماشین لباسشویی برای خانواده 2 نفره
معمولا زوج‌هایی که تازه ازدواج کرده‌‌اند و یا خانواده‌های 3 نفره، نوع ماشین لباسشویی که برایشان در نظر گرفته شده است بین 6 تا 8 کیلو است. زیرا لباسشویی با حجم بزرگ مناسب آن‌ها نیست چون باید مدت زمان زیادی صبر کنند تا ماشین لباسشویی پر شود.

منظور از ظرفیت دیگ چیست؟

ظرفیت دیگ در ماشین لباسشویی یعنی حجم لباس‌های خشک، ظرفیت دیگ اغلب ماشین‌ لباسشویی‌ها حدود 5 تا 12 کیلوگرم می باشد و در نتیجه بهترین انتخاب برای کاربران ماشین لباسشویی است که با حجم لباس هایشان هماهنگی داشته باشد به دلیل اینکه هنگام پر کردن آن به زحمت نیفتند.
میزان مواد قابل شست و شو برای ماشین لباسشویی
میزان مواد برای شستن لباس‌ها باتوجه به جنس و نوع پارچه‌ها متفاوت است. برای مثال: با ماشین لباسشویی 7 کیلو 35 تیشرت کتان و یا یک لحاف 2 نفره قابل شست و شو است. پس در نتیجه ماشین لباسشویی 8 کیلو قابلیت شست وشو 40 تیشرت و ماشین لباسشویی 10 کیلو قابلیت شست وشو 50 تیشرت را دارد.
اندازه دیگ تی شرت تعداد اقلام حجیم و سنگین خانه داری
5Kg 25 حوله و ملحفه خانواده های یک یا دو نفره
6Kg 30 لحاف یک نفره خانواده های دو نفره
7Kg 35 لحاف دو نفره خانواده های کوچک
8Kg 40 لحاف بزرگ و سبک خانواده های متوسط
9Kg 45 لحاف بزرگ با وزن متوسط خانواده های بزرگ
10Kg 50 لحاف بزرگ و سنگین خانواده های بزرگ
11Kg

12Kg 55

60 لحاف بزرگ و سنگین

لحاف بزرگ و سنگین خانواده های بسیار بزرگ

خانواده های بسیار بزرگ

بارگیری کمتر از ظرفیت در ماشین لباسشویی

بارگیری کمتر از حد ظرفیت در ماشین لباسشویی باعث می‌شود که میزان اتلاف آب و همچنین انرژی مصرفی به شدت افزایش یابد. بعضی از ماشین لباسشویی‌ها فاقد حسگر وزن بار می‌باشند و در نتیجه در هر موقعی از همان میزان آب برای شرایط تمام بار استفاده می‌کنند.

پر کردن بیش از ظرفیت ماشین لباسشویی

اگر دیگ ماشین لباسشویی را بیش از حد لباس پر کنید در هنگام شست و شو و چرخش لباس‌ها مانند یک توپ به هم چسبیده می‌شوند و در نتیجه مانع از رسیدن آب و مایع شست و شو به لباس‌ها می‌شود و سپس هیچ جای اضافی برای درهم و برهم کردن آن‌ها وجود ندارد.

چند راه برای فهمیدن وزن لباس‌ ها:

 • می‌توانید وزن خود را اندازه بگیرید و سبد را دستتان بگیرید و روی ترازو بروید و با کسر وزن خود وزن رخت‌ها را به دست آورید.
 • تک ‌تک اندازه گرفتن لباس‌ها یا قرار دادن آن‌ها داخل یک سبد و وزن کردنشان با ترازو است.
 • بعد دو بار وزن کردن به راحتی میزان دقیق لباس‌ها را متوجه می‌شوید.
 • برای مثال 1 کیلوگرم لباسشویی برابر با دو حوله حمام یا یک پیراهن و یک جفت شلوار جین یا 5 پیراهن است.

 

قرار دادن لباس با توجه به ظرفیت ماشین لباسشویی

انواع ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی درب از بالا که دارای مخزنی می باشد که آن را پر از آب کرده و در نتیجه حرکت چرخشی همزن عمل شست و شو را انجام می‌دهد. این نوع از ماشین لباسشویی ظرفیت شستن 3 تا 7 کیلوگرم لباس را دارند و همچنین نسبت به مدل‌های اتوماتیک از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند.
از معایب‌های این نوع ماشین لباسشویی مصرف زیاد آب و همچنین پر سر و صدا بودن است و فقط کار شست و شو را برای کاربر انجام می‌دهد.

ماشین لباسشویی درب از بالای دوقلو از ظرفیت بالای 9 کیلوگرمی برخوردار است و همچنین به دلیل ظرفیت محدود از آب کمتری استفاده می‌کند. همچنین مزایای این دستگاه سرعت بالا و کف کم و سپس استفاده‌ی درست از مواد شوینده است.
معایب بزرگ ماشین لباسشویی‌های دوقلو این است که سرعت بالای چرخاندن لباس‌ها باعث پیچیدن آن‌ها می‌شود.

ماشین لباسشویی درب از جلو یکی دیگر از مدل ماشین لباسشویی به شمار می‌آید که دارای مزایای قابل توجه از بقیه ماشین لباسشویی‌های دیگر دارد نحوه‌ی شست و شو در این نوع دستگاه به روش بلند کردن پارچه‌ها به بالای مخزن و همچنین پرتاب درون آب انجام می‌شود که لباس‌ها را با کف کم و همچنین بازدهی بالا از مواد شوینده تمیز می‌کند.
به دلیل اینکه درب از جلو باز می‌شود امکان استفاده کردن از فضای بالای آن‌ها بیشتر می‌باشد.

مهم ترین برنامه های ماشین لباسشویی مدرن

 1. نمایشگر
 2. برچسب انرژی
 3. آبگیری مجدد
 4. کارکرد نیمه پر
 5. ظرفیت گنجایش
 6. پیش شستشو و شستشوی سریع
 7. سرعت چرخش آب
 8. شستشوی لباس های پشمی
 9. اتو کشی آسان

تنظیم برنامه های ماشین لباسشویی

نمایشگر در ماشین لباسشویی:

صفحه نمایشگر به دو صورت LED و LCD هستند می‌توان هر برنامه‌ای که دوست دارید روی آن مشاهده کنید و آن زا انتخاب کنید. و وضعیت شست و شو را برای خود تنظیم کنید.

برچسب انرژی:

میزان انرژی که مصرف می‌شود را به کاربر نشان می‌دهد. و همچنین اطلاع داشته باشید که دستگاه چه میزان سر و صدا دارد.

آبگیری مجدد:

این نوع برنامه میزان استفاده از مواد شوینده در شست و شو را نشان می‌دهد.

کارکرد نیمه پر:

هنگامی که در داخل ماشین لباسشویی مقدار کمی لباس باشد می‌توانید به کمک این برنامه به صورت خودکار از میزان وزن لباس در داخل ماشین لباسشویی اطلاع دارید.

ظرفیت گنجایش:

به کمک این برنامه می‌توانید از بیشتری باری که یک دستگاه برای شست و شوی لباس‌ها استفاده می‌کند اطلاع داشته باشید و حجم لباس را برابر با ظرفیت آن انتخاب کنید.

پیش شستشو و شستشوی سریع:

لباس‌هایی که زیاد کثیف و دارای لکه هستند و در نتیجه باید مدت زمان بیشتری شست و شو داده شوند، می‌توانید به وسیله‌ی این برنامه شست وشو را انجام دهید. این برنامه لباس‌ها را در مدت زمان کمتری شست وشو و آبکشی می‌کند.

سرعت چرخش آب:

تنظیم این نوع برنامه در برخی از ماشین لباسشویی‌ها به صورت خودکار و در بقیه به صورت دستی امکان پذیر است. به کمک برنامه‌ی سرعت چرخش آب می‌توانید سرعت شست و شو و خشک کردن لباس‌هایتان را افزایش دهید.

شستشوی لباس های پشمی:

این برنامه‌ی جذاب از چروک شدن لباس‌ها جلوگیری می‌کند و همچنین از آسیب رساندن به لباس جلوگیری می‌کند.

شست و شو لباس‌های پشمی

اتوکشی آسان:

در مرحله‌ی آبکشی به کمک آب بیشتر از چروک شدن لباس‌ها جلوگیری می‌شود.